Skip to content

LUxusné plemená mačiek

Európsky šampióni 🏆 na chov aj maznáčikov 🐱

Plemená

Siamske, orientálne a peterbald mačky si získali množstvo obdivovateľov nielen vďaka svojmu elegantnému vzhľadu, ale aj pre svoju mimoriadnu povahu. Pozornosť človeka si vynucujú, niekedy sú až milo otravné. Sú dosť temperamentné a komunikatívne. Pre vysokú inteligenciu sa tieto plemená radia medzi najobľúbenejšie plemená na celom svete. Sú vhodné pre aktívnych ľudí.

Luxusné plemená mačiek

Siamese

armani-kryci-kocur

Oriental

violet-chovna-macka-siamky

Peterbald Cattery

Peterbald

je bezsrsté plemeno pôvodom z Ruska. Bolo vyšľachtené v Petrohrade roku 1994 z donského sphynxa  a orientálnej mačky. V roku 2007 bolo plemeno uznané The International Cat Association (TICA) a o päť rokov neskôr Fédération Internationale Féline (FIFe). Niektoré mačiatka sa rodia osrstené, ale do dvoch – troch rokov srsť úplne zmizne.

Peterbaldi sú veľmi inteligentné, štíhle a elegantné mačky. Sú veľmi podobné orientálnym a siamským mačkám. Telo je stredne veľké, dlhé a primerane svalnaté. Typický je u nich ladný pohyb, končatiny môžu pôsobiť chudo až kostnato. Hlava je primeraná k telu trojuholníkového tvaru. Uši sú veľké a majú trojuholníkový tvar, oči sú  stredne veľké, mandľového tvaru a šikmo posadené. Ich farba nezávisí na zafarbení kože, ktorá je priliehavá a mäkká na dotyk. Jedinci sa rodia s veľmi krátkou srsťou, ktorá pripomína hodváb. Zafarbenie môže byť rôzne.

Povahovo sú peterbaldi veľmi inteligentní a hraví. Nie sú bojazliví ani voči cudzím a dobre sa znášajú aj s inými mačkami alebo psami. Sú značne naviazaní na človeka, veľmi komunikatívni a prítulní. Dokážu vás sprevádzať na každom kroku.

Starostlivosť o peterbalda nie je náročná, viac pozornosti treba venovať očiam a ušiam. Nie je potrebné ho pravidelne kúpať. Postačí mu stála izbová teplota a možnosťou teplej skrýše. Je to nenáročné zviera, potrebuje veľa lásky a pozornosti.

Siamská mačka

alebo kráľovská mačka zo Siamu, pôvodne pochádza z Thajska. Plemeno vzniklo pred rokom 1700 z domácich a chrámových mačiek.

Telo siamskej mačky je stredne veľké, elegantné a pružné Chvost je dlhý zužujúci sa bez zálomkov. Hlava má trojuholníkový tvar. Oči orientálneho, mandľového tvaru šikmo nasadené, modrej farby. Ušnice sú veľké, predlžujú vonkajšiu líniu tváre. Srsť je veľmi krátka jemná, hodvábna bez podsady s výrazným leskom. Je to v podstate čierna mačka, ktorá má farbu zriedenú albinotickým génom. Práve ten dáva siamským mačkám jedinečný, svetlo sfarbený kožuštek s tmavými znakmi na hlave, labkách a chvoste. Znaky na  srsti sú rôzne, od lilavej, modrej, červenej až po čiernu s kresbou alebo plnou farbou.

Siamské tak ako orientálne mačky sú temperamentné, hravé a veľmi inteligentné. Pre priateľskú a kontaktnú povahu si vyžadujú veľkú pozornosť chovateľa. Sú veľmi naviazané na človeka, asistujú pri každej činnosti. Preto im treba venovať dostatok času a lásky. Neradi zostávajú sami. V prípade, že je chovateľ mimo domu viac ako 8 hodín, je lepšie si zadovážiť dve mačky tohto plemena, prípadne iné aktívne plemeno.

Starostlivosť o siamské mačky nie je náročná. Vyžadujú si kvalitnú stravu a bytové podmienky. Nie je možné ich chovať vonku. Je to nenáročné plemeno.

Orientálna mačka

ako umelo vytvorené plemeno, vznikla krížením siamok s domácimi mačkami v Anglicku v päťdesiatych rokoch 20. storočia. Cieľom bolo vyšľachtiť plnofarebnú mačku so zelenými očami.

Ich charakteristickým znakom je veľmi štíhle, stredne veľké telo, dlhé končatiny, trojuholníková hlava a krátka srsť. Ušnice sú veľké, oči mandľového tvaru, zelenej farby. Vyskytujú sa v mnohých farebných variáciách, a preto môžu pôsobiť rôznorodo.

Srsť má krátku bez podsady, veľmi jemnú a príjemnú na dotyk.

Orientálne mačky tak ako siamské si vyžadujú dostatok pozornosti. Sú zvedavé, hravé, zapájajú sa do každej aktivity. Sú veľmi naviazané na človeka. Potrebujú dostatok lásky a starostlivosti. Vo dvojici budú spokojnejšie, ako keby mali byť osamote.

Starostlivosť o orientálne mačky nie je náročná, treba dbať na kvalitu stravy.

+421 910 999 905

silviagallee@stonline.sk

Ing. Silvia Gallee

900 44 Tomášov
Slovakia

Luxusné plemená mačiek
vitaminy-pre-psa-imunita-immunovet-granulat

Meno:
Field is required!
Field is required!
Email:
Field is required!
Field is required!
Telefón:
Field is required!
Field is required!
Správa
Field is required!
Field is required!
GDPR
Field is required!
Field is required!